ppq
04 خرداد 1402 - 14:46

۸۰ درصد شرکت‌های دانش بنیان کشور نوپا هستند

تبریز- معاون توسعه شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در حال حاضر از مجموع هشت هزار و ۵۰۰ شرکت دانش بنیان کشور، ۸۰ درصد نوپا هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، رضا اسدی فرد روز پنجشنبه در جلسه بررسی چالش‌ها و مشکلات دانش بنیانی شرکت‌های آذربایجان شرقی، اظهار کرد: به همین دلیل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تسهیل کسب و کار و سرمایه پذیری و شراکت و فرآیند اعتماد این شرکت‌ها را جزو برنامه‌های اولویت دار خود قرار داده است.

وی از طراحی برنامه‌های مختلف حمایتی از شرکت‌های دانش بنیان نوپا در کشور خبر داد و اظهار کرد: بر همین اساس رصد، کنترل و ارزیابی دانش بنیانی این شرکت‌ها نیز به نهادهای تخصصی منطقه‌ای و استانی واگذار می‌شود.

اسدی فرد با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان نوپا شرکت‌هایی هستند که مجموع فروش سالانه آن‌ها زیر پنج میلیارد تومان است و زیر ۱۰ نفر نیروی انسانی دارند، ادامه داد: تلاش می‌کنیم به توانمندسازی، توسعه محصولات تولیدی، بازار فروش و رشد این شرکت‌ها کمک کنیم.

وی با اشاره به یک سالگی ابلاغ قانون جهش تولید دانش بنیان کشور، یادآور شد: اجرای این قانون ریل گذاری و مسیر توسعه شرکت‌های دانش بنیان را در کشور فراهم می‌کند و همه نهادها و دولت و مجلس شورای اسلامی باید در اجرای این قانون همکاری و هماهنگی داشته باشند.

اسدی فرد با تاکید بر اهمیت ارزش اقتصادی طرح‌های فناورانه و دانش بنیان در اقتصاد کشور، گفت: رویکرد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه ارزیابی طرح‌های دانش بنیان این است که از مداخله زیاد در فرایندها خارج شده و بر خروجی محصولات تمرکز کنیم.

به گفته وی بر اساس ارزیابی‌های انجام شده ۷۰ درصد طرح‌های دانش بنیان آذربایجان شرقی در مرحله ارزیابی صدور مجوز تأیید نمی‌شوند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1237771